JAK WYBRAĆ DOBRY ŻŁOBEK DLA DZIECKA ?

Nowy rok szkolny , ale również poszukiwanie placówek dla najmłodszych dzieci, czyli żłobków. Jak wybrać dobry żłobek dla dziecka? W szczególności tak małego? Dla większości rodziców to duża nowość, brak doświadczenia oraz duży stres zarówno dla rodziców, jak i dziecka, że muszą oddać maluszka do placówki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żłobka dla dziecka?

-Kadra nauczycielska – ile jest wychowawców na grupę, czy są to osoby z wyższym wykształceniem czy pomoc nauczyciela, czy żłobek dzieli się na grupę młodszą i starszą.

-Profil danego żłobka- czy są zajęcia dodatkowe, super jeżeli możliwe są zajęcia logopedyczne, rytmika, zajęcia językowe

-Sale- jest dużo placówek, natomiast warto zobaczyć czy sale są przestronne, dobrze oświetlone, czyste i schludne, jakimi zabawkami dysponują, czy istnieje możliwość zabawy na świeżym powietrzu i czy w rzeczywistości dzieci wychodzą na plac zabaw przy ładnej i nie tylko, pogodzie. Ponieważ w wielu żłobkach i często przedszkolach to tylko fikcja. Czy jest dostęp do telewizora i czy często jest używany aby zająć dzieciom czas czy tylko okazjonalnie.

pexels-photo-85599

-Atmosfera– czy chciałbyś oddać dziecko do tzw. przechowalni dzieci czy jednak masz na uwadze co twoje dziecko robi w tym czasie, jest wiele placówek gdzie dziecko prawie czuje się jak w domu, jest stały rytm dnia, panie podchodzące indywidualnie do każdego dziecka. Powiecie jak to rozpoznać na pierwszy rzut oka? Może tam gdzie mało dzieci płacze przy wchodzeniu na salę? Myślę że jest to najlepszy wyznacznik atmosfery danego żłobka jak i przedszkola.

– Posiłki – catering czy własna stołówka? Czy można dostosować jadłospis do danego dziecka, alergika, cukrzyka itp. Ważną rzeczą jest czy posiłki są dzielone i dostosowane do wieku dziecka, ile jest posiłków w ciągu dnia. Czy wychowawcy pomagają dziecku w spożywaniu posiłku jeżeli słabo sobie radzi. Jest to bardzo ważne ponieważ w tym wieku kształtują się predyspozycje do danych potraw, dzielone posiłki są bardzo istotną sprawą ponieważ najczęściej małe dzieci nie są w stanie zjeść dwu daniowego obiadu z deserem, ważne są też nasze wymagania odnośnie odżywiania, czy dziecko może spożywać cukier czy decydujemy się tylko na naturalny np. w owocach.

– System kar i nagród – rodzice często nie zwracają na to na początku uwagi, ale przy dużej liczbie dzieci zawsze są konflikty i nieporozumienia, kwestia jak wychowawca poradzi sobie z nagłymi sytuacjami,nie czarujmy się ale nawet w żłobku dzieci potrafią ugryźć, zbić lub  w bardziej wyrafinowany sposób zrobić krzywdę swojemu koledze. Zawsze popieram prewencję, rozmowę z danym dzieckiem i bardziej system nagród niż kar, ale w danej placówce powinna być również dyscyplina, adekwatnie również kara dla dziecka w postaci np.karnego krzesełka aby wiedział że postąpił nieodpowiednio.

– Czystość i higiena –  powiecie to już standard, niestety nie, tak jak w placówkach z osobami starszymi tak i w żłobkach i przedszkolach czasami czuć specyficzny zapach, to dobry wyznacznik danej placówki. Tu również można spytać się czy dzieci np. myją zęby po posiłkach.

– Sen -czyli tzw. leżakowanie- czy jest ono przymusowe w danych godzinach czy też dostosowane do rytmu danego dziecka, jest to jedna z bardziej ważnych rzeczy przy tak małych dzieciach, gdzie maluszek śpi, czy sposoby usypiania są konsultowane  z rodzicami, czy dziecko może przynieść swoją pieluszkę, smoczek, maskotkę z którą zawsze zasypia. W jaki sposób zasypia, gdy jest cicho czy głośno, swoim rodzicom przyprowadzających dziecko do żłobka zawsze zadaję te pytania, dla mnie one są najważniejsze, bo wyspane i najedzone dziecko,to również spokojne i komfortowo czujące się w nowej sytuacji. A mi jako wychowawcy daje możliwość lepszego poznania dziecka i również jego potrzeb.

pexels-photo

To są podstawowe pytania rodzica, które powinien zadać przy wyborze danej placówce.Te pytania zadałabym jako rodzic i jako pedagog, którym jestem.

Jednakże kryteriami którymi ja się bym również kierowała to:

  • intuicja – czyli czy dana placówka mi się podoba, lokalizacja oraz cena,czy mogę porozmawiać z wychowawcą danej grupy, który zarówno czasem powie mi coś nieprzychylnego o moim dziecku, ale który również pomoże pewne problemy rozwiązać,również pochwalić i dać czasem wskazówkę, tu potrzebna jest szczerość i zaufanie. Zarówno rodzic musi mieć zaufanie do pani wychowawczyni, ale również wychowawca powinien mieć komfort powiedzenia, że coś z dzieckiem dzieje się nie dobrego.
  • wyżywienie
  • prewencja zdrowotna – tu prośba pani wychowawczyni – nie przyprowadzajcie chorych dzieci do żłobka czy przedszkola – niestety odbija się to zarówno na waszych dzieciach, ich kolegach i wychowawcach, nie kłamcie przy zaziębieniu, nie tłumaczcie wszystkiego ząbkowaniem, alergią, jest to ulubiona praktyka rodziców, nie kłamcie wychowawcy o stanie zdrowia dziecka, naprawdę czasem możemy pomóc.