ZABAWY POBUDZAJĄCE INTEGRACJĘ SENSORYCZNĄ U MAŁYCH DZIECI

Integracja sensoryczna u małych dzieci to przede wszystkim poznawanie przez dzieci świata, kształtów struktur, zapachów. Od najwcześniejszych dni dziecko uczy się świata za pomocą własnych zmysłów, poznaje je i porządkuje w ten sposób swój świat i wiedzę o nim. Integracja sensoryczna trwa już od etapu płodowego do 7 roku życia.Warto zaznaczyć, że nierozwinięcie określonych umiejętności w trakcie rozwoju dziecka prowadzi do późniejszych trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka.

Dlatego tak ważnym jest systematyczne rozwijanie tych umiejętności jak najwcześniej, naprawdę to może być niesamowita zabawa zarówno dla rodzica jak i dla maluszka, a poznawanie świata możecie rozpocząć od pierwszych chwil życia dziecka.

Wstęp może brzmi poważnie, ale tak naprawdę każdy rodzic uczy integracji sensorycznej samoczynnie dając dziecku do spróbowania nowe dania, kupując szeleszczące zabawki oraz te z różnymi strukturami materiału, ucząc kolorów i poszczególnych dźwięków. Oto kilka bardzo fajnych zabaw dzięki którym możecie urozmaicić codzienne zabawy

 

MALOWANIE PALCAMI I RYSOWANIE

Jest to najprostsza forma zabawy, która jednocześnie może mieć wiele odsłon i za każdym razem zmieniać swoją formę od zwykłych kolorowanek, po malowanie palcami i stópkami, tworzenie kolaży lub obrysowanie postaci dziecka i dorysowanie szczegółów. Tutaj również dziecko może ćwiczyć zdolności manualne, które są bardzo ważne w szczególności u młodszych dzieci ponieważ później przekłada się to na naukę pisania.

crayons-coloring-book-coloring-book-159579

WYCINANKI

Dzieci bardzo lubią wycinanki i tworzenie prac z filcu, bibuły, waty oraz z papieru. Dzięki wykonywaniu takich prac dziecko rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność. Dzieci uczą się również kolorów i różnych struktur materiałów z których wykonują swoje prace.

pexels-photo-260487

MASY PLASTYCZNE

To nauka przez dotyk oraz kontakt z różnymi strukturami zaliczyć tu można plastelinę, piankolinę, masę solną i papierową, modelinę, ale również piasek zarówno ten sztuczny jak i zwykły. Zabawy masami plastycznymi bardzo dobrze rozwijają małą motorykę.

sand-summer-outside-playing

Jeżeli chcecie wykonać taką masę plastyczną to przepis na jej wykonanie jet tu.

1

 

Zachęcam Was do kreatywnego spędzania czasu z dziećmi i pobudzaniu ich rozwoju dzięki temu mogą poznawać świat poprzez zmysły.

 

 

Zapisz

Zapisz