SOS ZE ŚWIEŻYCH GRZYBÓW LEŚNYCH

Jesień niezmiennie kojarzy mi się z długimi spacerami po lesie, szeleszczącymi liśćmi pod butami i nieśpiesznie zbieranymi grzybami szukanymi wśród mchu i spod kolorowych liści. Ostatnia sobota była tak piękna, że grzechem byłoby nie wybrać się z dzieciakami na spacer i zakończyła się sukcesem ponieważ zebraliśmy razem całkiem pokaźną ilość grzybów. Część grzybów zamroziłam, natomiast z pozostałych powstał sos ze świeżych grzybów leśnych. Idealnie pasuje do mięs, kasz, klusek różnego typu jak i do ziemniaków. Jest delikatny i kremowy.

DSCF8461

JAK ZROBIĆ SOS ZE ŚWIEŻYCH GRZYBÓW LEŚNYCH? – KROK PO KROKU

-20-30 dag oczyszczonych i umytych grzybów leśnych

-1 łyżka oleju i jedna łyżka masła

-1 cebula drobno posiekana

-1 łyżka mąki

-1 szklanka bulionu

-ok. 2 łyżek śmietany u mnie 18%

-posiekany drobno koperek(opcjonalnie)

-sól i pieprz do smaku

Grzyby myjemy, oczyszczamy i tniemy w paseczki, mniejsze grzybki możemy zostawić w całości. Cebulę drobno siekamy, na rozgrzaną patelnię dodajemy olej i masło, szklimy cebulę przez ok. 3min. dodajemy pocięte grzyby i podsmażamy również 2/3 min. Następnie przykrywamy pokrywką i dusimy grzyby na małym ogniu ok. 7 min. mieszając od czasu do czasu.

Następnie dodajemy mąkę, podsmażamy jeżeli jest za mało tłuszczu dodajemy masło. Dodajemy bulion, mieszamy i podgrzewamy aż sos zacznie gęstnieć, doprawiamy do smaku, na koniec dodajemy śmietanę i koperek, delikatnie jeszcze podgrzewamy na małym ogniu, jeżeli sos jest za gęsty możemy dodać bulionu. Smak jest delikatny, a w całym domu unosi się piękny zapach grzybów i lasu. Czas wykonania sosu to około 20min.

Smacznego!

DSCF8468