ZAJĘCIA DODATKOWE – JAKIE WYBRAĆ ABY NIE ZWARIOWAĆ?

ZAJĘCIA DODATKOWE- JAKIE WYBRAĆ BY NIE ZWARIOWAĆ?

Początek roku szkolnego oprócz wyprawki to poszukiwanie dla dzieci zajęć dodatkowych, dzięki którym dziecko może rozwijać nowe pasje lub nauczyć się nowych umiejętności. Od razu zaznaczę że jestem przeciwniczką zbyt napiętego harmonogramu, ponieważ dziecko musi mieć czas również na zabawę jak i na zwykłe ponudzenie się. Dla własnych dzieci staram znajdować przede wszystkim zajęcia sportowe. Dlaczego?

-ruch w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny szczególnie ,że nasze dzieci mają zbyt dużo mediów i siedzącego trybu życia, co niestety rzutuję na postawę czyli de facto na zdrowie naszych dzieci

-rozwijają się pasje i nowe umiejętności

-dziecko  lepiej się socjalizuje i integruje i uczy się współdziałać w grupie

ZAJĘCIA KTÓRE SĄ NAJLEPSZE DLA ROZWOJU DZIECKA

1. BASEN- pływanie to jeden z najzdrowszych sportów, moje dzieci oswajały się już z wodą jak miały pół roku, później rodzinne wypady na basen, naturalne dla nas było żeby dzieci nauczyły się pływać pod okiem instruktora, to zupełnie coś innego niż gdy uczy pływać dziecko rodzic. Najlepiej sprawdzają się lokalne kluby sportowe, nawet w małych miejscowościach kadra jest bardzo dobrze wyszkolona, dziecko może się rozwijać, jeździć na zawody i zdobywać medale, organizowane są również pokazy pływania dla rodziców, Mikołajki i zloty. Sport uczy dyscypliny, dążenia do celu, koryguje wady postawy.

swimming-933217_960_720

2. KARATE – dyscyplina, miłość, szacunek to w skrócie motto tego sportu, jest wiele odmian, ja dla najmłodszych polecam Setido Karate, to najbardziej łagodna odmiana tego sportu, idealny sport dla dzieci nadpobudliwych lub z zdiagnozowanym ADHD . To rozwój nie tylko ciała ale i ducha małego sportowca,  dziecko ma też swojego mistrza, który uczy szacunku do innych i dyscypliny. Sport nie jest tylko dla chłopców, po rozmowie z nauczycielem okazało się, że dziewczynki osiągają lepsze wyniki i są bardziej wytrwałe w dążeniu do celu

DSCF4900

3. TANIEC Z ELEMENTAMI RYTMIKI / BALET – w zależności od upodobań dziecka można wybrać zarówno klasyczny balet lub taniec nowoczesny, zarówno jedna jak i druga opcja jest bardzo wartościowa dla rozwoju dziecka – ciało staje się giętkie i elastyczne, dziecko wyrabia sobie zarówno zmysł równowagi i odpowiednią postawę. Dzieci, które tańczą mają również bardzo dobry słuch, zmysł orientacji i odpowiednią równowagę. Nie zapominajmy również, że taniec to również dobra zabawa i nawet jeżeli dziecko nie zostanie zawodowym tancerzem, to umiejętność tańca zostanie na lata. Sport również jest idealny zarówno dla dziewczynek jak i chłopców.

ballet-1030921_1920

ZAJĘCIA JĘZYKOWE

Pomimo, że w każdej szkole są obowiązkowe zajęcia językowe, to jest on na bardzo różnym poziomie w szczególności w małych miejscowościach.  Trzeba również zwrócić uwagę na to, że właśnie najmłodsze dzieci uczą się języka najszybciej. Ważne jest również oswojenie się z językiem. Ceny takich zajęć są bardzo zróżnicowane od 20 zł w małych miejscowościach do 60 zł w dużych miastach oczywiście za godziną. Najlepsze są lekcje indywidualne z osobą, które dziecko lubi i która ma przygotowanie do pracy z dzieckiem.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

Mieszczą się tu zarówno zajęcia plastyczne jak i teatralne i muzyczne. Do zajęć muzycznych warto spróbować , ale trzeba znać dziecko i jego predyspozycje np. do zapisania malucha do szkoły muzycznej ponieważ  jest  to duży obowiązek, a w młodym wieku często zmieniają się upodobania.

pexels-photoV

JAK WYBRAĆ ZAJĘCIA DLA TWOJEGO DZIECKA ?

Rozmawiaj z dzieckiem – co chce robić i jakie są jego zainteresowania

-Wybierzcie zajęcia odpowiednie do jego harmonogramu i planu zajęć szkolnych

Nie zmuszaj dziecka do zajęć, które według Ciebie są najlepsze, przekonuj ale nie nakazuj

Znajdź grupę wsparcia– koleżanki i koledzy, którzy interesują się daną dziedziną, możecie wspólnie z rodzicami dowozić dzieci na zajęcia,natomiast dzieci będą pewniej czuć się w grupie którą znają

Patrz przyszłościowo – dziecko, które interesuje się jakąś dziedziną w czasie dorastania nie będzie interesowała się tz. ,,złymi rzeczami”, będą zafiksowani na innym punkcie ponieważ będą miały swoją pasję

-Pomimo zajęć dodatkowych spędzaj czas z własnym dzieckiem, wówczas poznasz jego zainteresowania

-Jeżeli dziecku dana dziedzina  zajęć się znudzi poszukajcie innej, dzieci tak jak my dorośli zmieniają się, zmieniają się również ich upodobania, chcą spróbować innych rzeczy, dopiero poszukują swojej pasji i swojego miejsca.

Jakie Wy polecacie zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci?