JAK ZAPLANOWAĆ TRASĘ PODRÓŻY?

Jak dojechać z punktu A do punktu B nie jest może wielką sztuką, nawigacje i mapy elektroniczne ułatwiają nam życie, choć mimo tego nas często spotykają różne niespodzianki często niezaplanowane, dzięki temu mamy co wspominać po dotarciu do domu, jedne są miłe inne mniej. Jednak jak przygotować się do podróży jeżeli chcemy dodatkowo coś zwiedzić, zjechać z wybranej trasy ? Jak dobrze zaplanować trasę żeby nie zwariować – oto kilka rzeczy które mi przydały się podczas planowania naszej wakacyjnej trasy.

1) Zarezerwować sobie dodatkowy czas – np. wyjechać dwa – trzy dni wcześnie jeżeli mamy taką możliwość, lub kilka godzin wcześniej. Zamiast nocą jechać w ciągu dnia i robić dodatkowe przerwy szczególnie jeżeli towarzyszą Wam dzieci.

2) Przygotować sobie sprzęt – jeżeli chcemy nocować w czasie drogi dobrze mieć swój namiot, materace, kuchenkę lub przenośnego grilla, śpiwory etc. Ja wcześniej przeglądam mapę i planuję które miejsca są warte zwiedzenia i gdzie są pola namiotowe, warto sprawdzić kilka i zadzwonić często są różnice w cenie, nad morzem często dodatkowo doliczana jest opłata klimatyczna,warto zwrócić uwagę na dostęp do parkingu, prądu i łazienki / prysznicu. Warto również wcześniej zadzwonić czy w interesującym nas miejscu będą miejsca w określonym terminie. Warte są również opinie innych internautów na temat danego miejsca.

3) Przygotować sobie mapy – ja preferuję jednak w wersji analogowej, można je samodzielnie przygotować polecam tu zrzut z ekranu, który wklejamy do Painta, za pomocą kolorowych oznaczeń zaznaczam interesujące mnie miejsca, wówczas łatwo możemy zobaczyć  w których częściach miasta są ciekawe rzeczy do obejrzenia i jak najszybciej się do nic dostać, warto tu uwzględnić parkingi, ewentualny nocleg i tak to możecie zobaczyć na przykładzie Torunia. Później taką mapkę drukuję.

toruń4) Warto również wrzucić na luz – nie wszystkie miejsca musimy zwiedzić, może na trasie znajdziemy dodatkowo coś co chcemy zwiedzić, ważne żebyśmy czerpali radość z naszej wyprawy, z doświadczenia wiem że te niestandardowe miejsca do których trafiliśmy przez przypadek są najmilej wspominane.

A jak wy planujecie swoje trasy, z jakich stron internetowych najczęściej korzystacie przy planowaniu trasy podróży i noclegów?