DLA KOGO WYCHOWUJESZ SWOJE DZIECKO?

Dziecko to największy skarb – słyszysz zanim zajdziesz w ciąże. Jak się pojawi jedno wszyscy pytają kiedy drugie? – bo rodzeństwo to skarb, choć za ciebie drugiego ani pierwszego nie wychowają. Jak ktoś nie ma dzieci mówią – ,,Kto Ci poda szklankę wody?” … i tak w  kółko.

Jakby człowiek – znaczy kobieta zrobił, to źle – za mało dzieci źle – za dużo również bo patologia – ulubione słowo Polaków. Nie jest to jednak najważniejsze.

Podstawowe pytanie dla kobiet, które posiadają zarówno jedno jak i siódemkę dzieci lub akurat noszą pod swoim sercem drugie małe serduszko – Dla kogo wychowujesz swoje dziecko?

DLA SIEBIE SAMEGO CZYLI DLA RODZICA

Chcemy mieć dziecko dla siebie, kobiety by poczuć się pełnowartościową kobietą, poczuć się jak matka, ojcowie aby  spłodzić syna lub córkę płeć nie jest tu najważniejsza. Chcemy kupować piękne ciuszki i stworzyć rodzinę taką prawdziwą jak z obrazka. Czy w tym jest coś złego? Oczywiście, że nie! Jeżeli tylko nie zatracimy się w ojcostwie lub macierzyństwie tak że to tylko dziecko jest najważniejsze, bo tylko związek dwojga dorosłych ludzi którzy kochają siebie, szanują i przyjaźnią się dają odpowiednie wzorce naszym dzieciom. Dziecko nie może być kaprysem jednej czy drugiej strony, zabawką, bo to odpowiedzialność na całe życie choć niektórzy mogą uznać to jak slogan powszechnie znany. Chcemy kupować fajne zabawki, piękne ciuszki i roztkliwiamy się nad każdym bobasem, ale czy jesteśmy na to gotowi – to zupełnie inna kwestia.

DSCF5263

DLA DZIECKA

Chcemy aby nasze dziecko było szczęśliwe, miało kolegów, żeby dobrze się uczyło i rozwijało swoje pasje. Chcemy wychować nasze dzieci aby szanowało innych, a jednocześnie miało swoje zdanie i robiło w życiu to co lubi najbardziej również w swojej przyszłej pracy, w szkole. Kiedyś dziecko miało być tylko grzeczne i nie odzywać się gdy dorośli mówią, dlatego może wielu z nas to osoby mało szczęśliwe, dla których opinia innych jest ważniejsza od własnych pragnień. Teraz dzieci mają głos i rodzice częściej je słuchają, a co najważniejsze starają się zrozumieć co dzieje się w ich małych głowach. Nasze dzieci myślą i trzeba zrozumieć ich mały świat, słuchać, pokazywać i tłumaczyć. I chyba jest to najważniejsza rola rodzica by mądrze wprowadzić dziecko w świat pełen niebezpieczeństw, ale i piękna.

DSCF0007

DLA SPOŁECZEŃSTWA

Wychowujemy dziecko dla jego przyszłego męża czy przyszłej żony, ma być matką lub ojcem naszych wnuków. Ma być pracownikiem, przyjacielem, wnukiem etc. Więc warto wykorzystać czas dzieciństwa aby chłopca nauczyć sprzątać swoje zabawki, nauczyć go gotować, siostrze pozwolić zająć się młodszym bratem, wysłać dziecko żeby pomogło babci lub niepełnosprawnemu koledze czy koleżance. Kształtujmy silnego człowieka zarówno psychicznie jak fizycznie i co najważniejsze nie trzymajmy dziecka pod kloszem naszego ojcostwa czy macierzyństwa. Czasem sam musi sparzyć się na własnych błędach, sam poszukać rozwiązania swoich problemów: w dzieciństwie małych jak i w życiu dorosłych tych dużych.