WAKACJE NAD POLSKIM MORZEM – JANTAR

Jestem niepoprawną zwolenniczką polskiego morza bałtyckiego i choć miałam możliwość zwiedzania innych pięknych zakątków świata to uwielbiam zwiedzać również nasze polskie, czasem zapomniane zakątki. Kilka lat temu, zupełnie przez przypadek wybraliśmy się na wakacje nad polskie morze do miejscowości Jantar – dawna nazwa bursztynu,od którego miejscowość wzięła swoją nazwę,  w wojewódzctwie pomorskim. Niby wszystkie miejscowości są podobne, ale ta mała wioska urzekła mnie przede wszystkim spokojem i przepięknymi terenami. Położona na uboczu między Milkoszewem, a Stegną, na pograniczu Mierzei Wiślanych i Żuław Wiślanych, na początku Szlaku Bursztynowego, pozbawiona była nadmiaru turystów i zbyt dużego tłoku, idealne miejsce na rodzinne wakacje, oddalone od głównych dróg. Piękna, czysta plaża, oddalona od centrum ok 800m do której aby dojść trzeba przemierzyć las z krętymi ścieżkami i wydmami.  Panuje tu specyficzny mikroklimat – morskie powietrze pełne jodu, olejków eterycznych, miocytów poprawia samopoczucie, ja wieczny alergik w końcu poczułam, że swobodnie oddycham, ale dobrze się będą tu również osoby z chorobami sercowymi, chorymi na płuca i problemami neurologicznymi. 

DSCN0004 DSCN0819

Jest to idealna miejscowość na odpoczynek, ale też idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek i lubiących zwiedzać. Miejscowość jest położona w niewielkiej odległości od Gdańska, Gdyni i Sopotu można również wybrać się promem na Hel oddalonego od Jantaru zaledwie o 34km. Zwiedzić można również Malbork i Frombork, a Jadąc w kierunku Krynicy Morskiej zobaczyć możecie niepowtarzalne cuda natury w Parku Krajobrazowym  ,,Mierzeja Wiślana” .

Zamiast podróżować autem możecie skorzystać z Kolejki Wąskotorowa, która z pewnością zachwyci najmłodszych i w ten sposób dojechać do pobliskich miejscowości.

Statek piratów w Gdańsku:

DSCN0977

Co roku w Jantarze sierpniu odbywają się tu Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, w Gdańsku warty obejrzenia jest również Jarmark Dominikański, który odbywa się na przełomie lipca i trwa do połowy sierpnia.

Jeżeli poszukujecie spokojnego miejsca na wypoczynek z dziećmi szczerze polecam, tym bardziej, że miejscowość ma dużą bazę noclegową i dobre zaplecze gastronomiczne z knajpkami i restauracjami urządzonymi pod kątem małych i większych dzieci.

A na zakończenie piękne wschody i zachody słońca.

DSCN1214 DSCN1216 DSCN1165