JAK OBRAĆ MANGO?

JAK OBRAĆ MANGO?

Mango to bardzo zdrowy owoc o którym pisałam w poprzednim poście, ale patrząc na sklepowe półki czasem nie kupujemy pewnych owoców bo nie wiemy jak się do nich ,, zabrać”. Bardzo lubię próbować nowe smaki więc wybrałam go aby skosztować go i jednocześnie podzielić się z Wami jak się z nim odpowiednio obejść aby się nie zniechęcić.

Jak wybrać mango ?

Najlepsze mango jest dojrzałe, ma wówczas bardziej słodki i intensywny smak. Jego skórka wydaje się dość twarda. Dojrzały owoc powinien mieć czerwono – zieloną skórkę, im bardziej odcień czerwonawy tym mango bardziej jest dojrzałe. Po naciśnięciu skórki mango palcem powinna się skórka lekko ugnieść. Nie może być za miękkie ponieważ wówczas po jej zdjęciu owoc może być nadpsuty.

111

 

Jak obrać mango?

Owoc ten ma w środku bardzo twardą pestkę. Nie uda nam się jej wyciągnąć tak prosto jak w awokado. Dlatego w przypadku mango odcinamy boki .

110

Białe pole, które widzicie na foto to właśnie pestka.

Cienkim nożykiem nacinamy mango podłużnie, ale tak aby nie naciąć skórki. Za pomocą łyżeczki możemy oddzielić owoc od skórki.

107

Można również wyciąć mango od razu w kosteczkę w sposób taki sam jak poprzedni. Skórkę również można łatwo odwinąć,  w ten sposób może być to ozdoba jakiegoś dania lub ozdoba stołu w kształcie ,, jeżyka” .

106

Jak widzicie obranie mango nie jest trudne i poradzi sobie z tym każdy, który chce spróbować tego wyjątkowego owocu.

104