BABCINY SYROP Z KWIATU CZARNEGO BZU

BABCINY SYROP Z KWIATÓW CZARNEGO BZU

Następny wpis z serii leki z domowej apteki. Jest to syrop podobny do syropu z mlecza, robiony z kwiatów tzw. baldachimów czarnego bzu. Syrop o zdrowotnych właściwościach robi się również pod koniec sierpnia z owoców czarnego bzu.

Właściwości lecznicze:

Syrop działa przeciwgorączkowo, moczopędnie, rozkurczowo, napotnie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wzmacnia naczynia krwionośne. Można podawać go dzieciom w okresie jesienno-wiosennym.

Kiedy zbierać kwiatostany?

Jest to obecna pora roku czyli przełom maja i czerwca.Kwiaty powinny być rozwinięte, ale nie powinny się sypać. Żeby korzystać z właściwości owoców powinno się zostawić część kwiatów na krzewach. Najlepiej zbierać kwiaty w ustronnych miejscach, oddalonych od drogi.

bez

Przygotowanie:

-40 baldachimów

-1kg cukru

-1,5 litra wody

-2 cytryny

Wykonanie:

Baldachimy odcinamy od krzewu. Rozkładamy w zacienionym miejscu na gazecie, aby pozbyć się robaczków. Następnie usuwamy grubsze łodygi i brzydsze kwiaty.

Zagotowujemy wodę z cukrem, dodajemy sok z jednej cytryny, drugą cytrynę kroimy w plasterki i dodajemy. Kwiaty wkładamy do dużego słoja i zalewamy przygotowanym wcześniej syropem. Zamykamy szczelnie. Pozostawiamy na około 3 dni w lodówce. Następnie odcedzamy, ponownie gotujemy i wekujemy.

bez2

kwiaty-bzu