OCET JABŁKOWY NIEOCENIONY DLA ZDROWIA I URODY

Ocet jabłkowy -większość o nim słyszała, ale krążą na jego temat różne legendy. Chcę wam więc opisać właściwości i sposoby wykorzystania tego specyfiku, który według mnie zasługuje na chwilę uwagi.

Ocet jabłkowy, często stosowany przez babcie, ponieważ jest źródłem witamin tj. magnez, fosfor, potasu, żelaza, sodu i innych ważnych dla naszego ciała składników mineralnych. Szczególnie ważny jest dla prawidłowego działania naszego organizmu potas.

Do czego potrzebny jest potas?

-dzieciom potrzebny jest do wzrostu

-przeciwdziała miażdżycy

-działa bakteriobójczo

Jak brak magnezu wpływa na nasz organizm?

-jesteśmy ciągle zmęczeni

-mamy kłopoty z zaśnięciem i pamięcią

-reagujemy na zimno-mamy zimne stopy i dłonie

-drgają powieki, pękają usta tworzą się zajady

-jesteśmy podatni na infekcje, nie mamy apetytu

– mamy skurcze nóg, bóle stawów, psujące się zęby

Jaki ocet jabłkowy kupić?

Nie czarujmy się najlepszy jest raki domowej roboty, ale żeby zobaczyć jak reagujemy warto zakupić ocet jabłkowy z Rossmana Bio, lub inny w sklepie ze zdrową żywnością.

thumb31_9150144 (1)

Obrazek z bloga.

Nie kupujemy octu jabłkowego spirytusowego!

 

Jak zdecydujecie się wykonać własny ocet jabłkowy warto skorzystać z przepisu poniżej:

-Jabłka 1 kg

-ciepła woda 1 l

-drożdże 10g

-100g cukru lub miodu

-kromka chleba razowego

Wykonanie:

Jabłka ścieramy na dużych oczkach tarki, wraz ze skórkami, w glinianym/ceramicznym garnku zalewamy tak powstałą miazgę ciepłą wodą. Dodajemy cukier lub miód, chleb i drożdże. Odstawiamy w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej, mieszamy ok. 3 razy w ciągu dnia drewnianą łyżką. Nie zakrywamy. I robimy ak przez 10 dni.

Po tym czasie odcedzamy jabłka, przelewamy do słoika z dużym otworem dodajemy jeszcze cukru lub miodu do smaku ok. 50-100g. Żeby fermentacja zakończyła się zostawiamy w ciepłym miejscu płyn i przykrywamy gazą. Ocet jest gotowy po 50/60 dniach, płyn musi być jasny i klarowny. przelewamy do ciemnej butelki.

ocet-jabłkowy-na-odchudzanie1Obrazek ze strony.

Działanie lecznicze:

-bakteriobójcze

-uodporniające,

-przeciwdziała infekcjom

Można profilaktycznie podawać dzieciom w proporcjach: mała łyżeczka octu jabłkowego, 1/2 szkl. ciepłej wody, 2 łyżeczki miodu

Odchudzające działanie octu:

Ocet może nie jest smacznym napojem, niektóre osoby reagują wręcz na sam zapach, ale jest to naturalny środek spalający tkankę tłuszczową, wspiera metabolizm, poprawia materię i przyśpiesza trawienie. Według mnie naprawdę działa. Warto przed zastosowaniem takiej kuracji skonsultować się z lekarzem, z pewnością nie powinny stosować tej metody osoby ze schorzeniami żołądkowymi.

Jak stosować(dla osób dorosłych)

3 razy w ciągu dnia przed posiłkiem. 1szk. wody, 2 łyżki octu, opcjonalnie 1 łyżka miodu, choć ja stosowałam bez.

Ocet jako kosmetyk.

Ocet można stosować w zabiegach kosmetycznych. Świetnie działa na polepszenie kondycji włosów. Po umyciu włosów szamponem, na szklankę wody dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego, moczymy włosy w tej mieszance, nie spłukujemy. Zapach ulatnia się po wysuszeniu włosów. Włosy już po jednym stosowaniu są miękkie, wygładzone, błyszczące. Warto stosować ok. 2 razy w tygodniu.